• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
Start |

Menu witryny

Szlaki turystyczne

Informacje praktyczne

Aktywny wypoczynek

Pogoda

Weather data OK
Parczew
18 °C

Parafia rzymskokatolicka przy Bazylice św. Jana Chrzciciela

25ul. Kościelna 55
21-200 Parczew
Tel. (83) 355 06 05

Godziny mszy świętych
* w ciągu roku
w niedzielę: 7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 17.00
w dni powszednie: 6.30; 7.00; 7.30; 8.00
* w wakacje
w niedzielę: 7.00; 9.00; 10.30; 12.00; 18.00

Historia Bazyliki Mniejszej w Parczewie

Historia kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Parczewie rozpoczyna się w 1905 roku. Ówczesny proboszcz, ks. Stanisław Wierzejski podejmuje dzieło budowy murowanego kościoła parafialnego, według projektu bialskiego architekta Władysława Wołłodźko. Komitetowi budowy nowego kościoła przewodniczył książę Władysław Czetwertyński z pobliskiego Milanowa. W 1912 roku, tuż po śmierci ks. Wierzejskiego, nowym gospodarzem parczewskiej parafii został jego dotychczasowy pomocnik, ks. Stanisław Zarzycki. Podobnie jak jego poprzednik kontynuuje rozpoczętą już budowę kościoła. To właśnie ks. Zarzycki, dzięki ogromnemu wysiłkowi, ofiarności i wsparciu miejscowych parafian, doprowadza budowę świątyni do szczęśliwego jej zakończenia. Nowo wzniesiony kościół został poświęcony 12 grudnia 1913 roku, przez ks. prałata Ludwika Kwieka, delegata biskupa lubelskiego, Franciszka Jaczewskiego. Zaś uroczystej konsekracji świątyni dokonał, 20 maja 1919 roku, biskup podlaski Henryk Przeździecki. Kościół wybudowany został w stylu neogotyckim i posiada następujące wymiary: 47 m długości, 28 m szerokości, wysokość wież 62 m. Szerokość nawy głównej wynosi 10m, natomiast naw bocznych 5 m. Kościół składa się z prezbiterium, trzech naw, zakrystii, skarbca i dwóch bocznych kaplic. W parczewskiej świątyni znajduje się pięć ołtarzy. Ołtarz główny wykonany został przez Artystyczne Zakłady Robót Kościelnych i Salowych, Kroczewski i Węgrzecki, z Warszawy w 1914 roku. Od 1968 roku w ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Gruszką. Dwa boczne ołtarze ustawione w prezbiterium kościoła eksponują niezwykle cenne obrazy: obraz Świętej Rodziny oraz słynący łaskami obraz św. Antoniego, pochodzący z XVIII wieku. Kolejne dwa ołtarze znajdują się w bocznych kaplicach kościoła. Są to kaplice poświęcone Matce Bożej Różańcowej i Męczenników Podlaskich z Pratulina. Wnętrze Kościoła zdobi piękna polichromia, dzieło cenionych artystów warszawskich, Sławińskiego i Baranowskiego. Ozdobą świątyni są również witraże: witraż św. Antoniego z 1939 roku, witraż przedstawiający Wniebowzięcie Matki Boskiej z roku 1937, jak również witraże współczesne: Jezusa Ukrzyżowanego i św. Maksymiliana Kolbe. Do najcenniejszych zabytków będących własnością parczewskiego kościoła należą: ornat z motywem biblijnym z XVI wieku, wyszyty przez pierwszą żonę Zygmunta Augusta, Elżbietę Habsburżankę oraz klasycystyczną monstrancję z 1788 roku, fundacji Jana i Marianny Koczurów. Od 1989 roku kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Parczewie otrzymał, na mocy bulli papieża Jana Pawła II z 26 czerwca 1989 roku, tytuł kościoła papieskiego ? bazyliki mniejszej. To wydarzenie otwiera nowy rozdział w historii dziejów parczewskiej parafii. Bazylika Mniejsza w Parczewie zostaje ogłoszona, w 2001 roku, Diecezjalnym Sanktuarium Rodzin.

Parczewska Madonna

MadonnaW głównym ołtarzu Bazyliki Mniejszej w Parczewie umieszczony jest, od wieków słynący łaskami, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dzieło namalowane zostało prawdopodobnie w XVI wieku przez nieznanego artystę szkoły flamandzkiej. Płótno o wymiarach 115 x 80 przedstawia Matkę Bożą podtrzymującą na kolanach małego Jezusa. Dzieciątko w lewej rączce trzyma wiązankę kwiatów, zaś w prawej owoc przypominający gruszkę. Stąd też nazwa obrazu, Matka Boża z Gruszką. Nie wiadomo, w jaki sposób obraz trafił do Parczewa. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1826 roku. Ówczesne kroniki donoszą o pożarze drewnianej cerkwi unickiej i uratowaniu obrazu z wizerunkiem Madonny. Z kroniki wynika również, że już w XIX wieku obraz czczony był przez wiernych różnych wyznań i obrządków. Po pożarze cudownie ocalały obraz ówczesny proboszcz parafii parczewskiej, ks. Józef Kurmanowicz, umieścił w istniejącym kościele farnym. Następnie zostaje on przeniesiony do kościoła pw. Świętego Ducha. Obraz pozostał tam przez trzydzieści cztery lata, czyli do 1862 roku, kiedy to ponownie przeniesiono go do nowo wybudowanej cerkwi unickiej. Kiedy w roku 1876 z parafii wyrzucono ostatniego unickiego proboszcza, kościół wraz z cudownym obrazem przekazany został wyznawcom prawosławia. Sytuacja zmieniła się dopiero po ukazie carskim z 1905 roku. Na mocy tego dokumentu unici mogli swobodnie odwiedzać cerkiew i modlić się przed obrazem, bez obaw, że zostaną wpisani na prawosławie. W 1915 roku do Parczewa wkroczyły wojska niemieckie, trwała I wojna światowa. W cerkwi unickiej urządzono szpital dla jeńców rosyjskich. Obraz, który z nieznanych przyczyn uznano za prawosławny, został przeniesiony do obecnego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i umieszczony w kruchcie kościoła. Po zakończeniu wojny obraz z parczewską Madonną zawieszono w kościele św. Jana w jednej z bocznych kaplic. Po jakimś czasie, z niewiadomych przyczyn, obraz wyniesiono na miejscową plebanię, gdzie został umieszczony w bibliotece. Obraz popadał w zapomnienie i ulegał stopniowemu niszczeniu. Jednak, w odpowiednim momencie, obrazem zainteresował się pochodzący z Parczewa ks. Czesław Nowicki. Pomimo, że mieszkał w Lublinie, to często przyjeżdżał do Parczewa. Od swoich rodziców dowiedział się o istnieniu obrazu i jego historii. W lubelskim archiwum odszukał informacje na temat obrazu, spisał zeznania starszych osób pamiętających jego dzieje. Okazało się, że niszczejący stary obraz to właśnie słynący niegdyś łaskami, cudowny obraz Matki Bożej z Gruszką. Ks. Nowicki sprawą obrazu zainteresował kolejnych parczewskich proboszczów: ks. kanonika Franciszka Chwedoruka i ks. Tadeusza Ryciaka. To ich starania doprowadziły do renowacji obrazu i sprawiły, że 15 sierpnia 1968 roku, na mocy

Parafia rzymskokatolicka Opatrzności Bożej

26Al. Jana Pawła II
21-200 Parczew
Tel. (83) 355 13 03

Godziny mszy świętych
* w ciągu roku:
w niedzielę: 8.00; 9.30; 11.00; 12.30; 16.00
b) w dni powszednie: 7.00; 17.00
* w wakacje:
w niedzielę: 8.00; 9.30; 11.00; 16.00; 20.00
w dni powszednie: 7.00 i 20.00 - podczas pielgrzymki od 2 do 15 VIII

Parafia erygowana w 2000 roku Dekretem Biskupa Siedleckiego Jana Wiktora Nowaka. Kamień węgielny pod budowę nowej parczewskiej świątyni poświęcił , podczas wizyty w Siedlcach w trakcie pielgrzymki do Ojczyzny , w 1999 roku Papież Jan Paweł II . Do 22.10.2011r. nabożeństwa odprawiane były w kaplicy. 22 października 2011r. parafia przeżywała doniosłą uroczystość konsekracji kościoła, której dokonał Biskup Zbigniew Kiernikowski.

Parafia św. Wojciecha w Tyśmienicy.

koci_TysmienicyErygowana w 1988 roku . Kościół parafialny murowany ,wybudowany w latach 1988-1991 staraniem ks. Jana Grzesiaka . Styl współczesny. Miejscowości należące do parafii: Tyśmienica, Buradów (2 km ) Gródek(3 km ) i kol. Tyśmienica (2 km ).

Porządek mszy świętych :

w ciągu roku:

a) w niedziele i święta : 8.00; 10.00; 11.30

b) w dni powszednie:

okres letni -18.00

okres zimowy - 16.00
 

Przewłoka

kaplica_PrzewokaKaplica w której odprawiane są niedzielne msze. Zbudowana na murach dawniejszej remizy strażackiej i Klubu Rolnika. W dniu 14 września 2008r. odbyło się uroczyste poświęcenie Kaplicy.

Msze święte w ciągu roku odprawiane są w każdą niedzielę o godz. 13.00, w okresie wakacyjnym o godz. 8.00. 

Szukaj

Losowa Fotka

Przechwytywanie4.JPG

Plakaty

plakat-KFMb

pzr
plakat_-_wystawa_drka

logoprof


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona WWW opracowana przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Parczewie
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Copyright ? 2011 Punkt Informacji Turystycznej w Parczewie. All Rights Reserved